
TÁMOP 3.1.4.C
"Újdonságművelés" a Debreczeni Márton Mezőgazdasági és Földmérési Szakképző Iskolában
A pályázat képei
Családi nap
A TÁMOP 3.1.4.C pályázat megvalósult tevékenységei"Újdonságművelés" a Debreczeni Márton Mezőgazdasági és Földmérési Szakképző Iskolában
A pályázat képei
Családi nap
A tanulók mentorálása folyamatos.
Budapesti tábor: 2015. június 29 - július 3.
Intézményünk céljai között szerepel az egészségtudatos élet kialakítása. Ennek alapvető követelménye a szabadidő hasznos eltöltése. Pályázatunk tábora alkalmas volt egy komplex egészségfejlesztő program megvalósítására. Mintát kaptak a napirend helyes kialakításáról, és az egészséges táplálkozási szokásokról. Mindezt jól szervezett, változatos programok tették lehetővé. A szabadban eltöltött idő, túrák nemcsak az egészségünket szolgálta, de közelebb kerültünk a természethez: séta a Duna parton, rózsakertben, a Kopaszi gátnál, piknik szabadtéri játékokkal, Gellért hegy, Várnegyed, szoborpark játékos történelmi kalandozás. Programjaink közül kiemelném a Nagytétényi kastélymúzeum megtekintését, mert újszerű tárlatvezetést alkalmaz, a gyerekek nyomozós játéknak nevezett feladatokkal járták be a kastélyt. Egy nap múzeumlátogatással telt: Álomautó múzeum, Törley pezsgőgyár. A negyedik napon a gyerekekkel a Velencei-tóhoz utaztunk, ahol fürdőzhettünk. Egy napot a Budakeszi vadasparkban töltöttünk. Meglátogattuk a Tropicáriumot, és a Csodák Palotáját is, ahol a természet, és a tudomány világával ismerkedhettek a gyerekek. Csodálatos, és maradandó élményt adott az Operett Színházban megtekintett darab: Fame, a hírnév ára. Egy este a margitszigeti limbóhintózás után zenés szökőkút mellett pihentük ki fáradalmainkat, miután megcsodálhattuk Budapest fényeit.
Jósvafői lovastábor: 2015. június 24-25.
A táborozáson 15 diák, és két tanár vett részt. A szállás a jósvafői Tengerszem Szálló és Oktatóközpontban volt, itt az Aggteleki Nemzeti Park munkatársai vártak minket. A festői környezetben fekvő szállóban 4 ágyas szobákban kaptunk elhelyezést. A tábori rend megbeszélése után az Öreg-malomhoz címzett fogadóban ebédeltünk. A Kúria Oktatóközpont szakembere mutatta be az Aggteleki Nemzeti Park természeti környezetét, majd a "Lovasudvarban" ismerhették meg tanulóink a lovagláshoz szükséges szerszámokat, eszközöket. A diákok egy része a "Lovasudvarban" nevelt lovakon tanulhatott "futószárazni", a másik része a szabadban nevelt Hucul méneshez hajtott ki fogaton. Ezután a két csoport cserével folytatta a programokat. Diákjainknak mindkét esemény elnyerte tetszését. A napi programok után egy kis szabadfoglalkozás, majd a vacsora és a jól megérdemelt pihenés következett. A lovastábor legizgalmasabb programja a másnapi fogathajtás, ahol a diákok is kipróbálhatták, milyen a bakról, vagy a kocsi hátulján lévő állásról a fogathajtás. A tábor utolsó eseménye az Aggteleki Vörös-tói barlangtúra volt.
Szilvásváradi kerékpártúra: 2015. június 9.
A túra helyszínéül Szilvásváradot választottuk, mert a környék infrastruktúrája tökéletesen alkalmas egy kezdők számára ideális kerékpártúra lebonyolítására. Szilvásváradra az iskola buszával utaztunk, bicikliket pedig a helyszínen béreltünk. Iskolánk első kerékpáros túrájára sokan jelentkeztek: gyakorlott bringások, valamint kíváncsi kezdők. A 15 fős létszám így hamar kialakult, és a túra reggelén mindannyian izgatottan várták az indulást. A busz hegyi utakon, a Bükkön át vitt minket Szilvásváradra, tehát maga az utazás is élményszámba ment. A buszon kiosztottuk a napi energiaadagot: fehérje- és müzli-szeleteket, izotóniás italokat, és természetesen ásványvizet. Út közben megbeszéltük a szabályos és balesetmentes kerékpáros közlekedés szabályait. Érkezés után mindenki megkapta a saját kerékpárját, és elindult a túra. Új, márkás bringákat kaptunk, maga a tekerés is élvezet volt rajtuk. Nem csoda, hogy a nap végén többen is szomorúan váltak meg a minőségi gépektől. Először föltekertünk a kisvasút végállomásáig, ahol páran megpihentek, a többiek pedig fölmásztak az ősember-barlangig. A környék összes látnivalóját megnéztük: a Fátyol-vízesést, a halastavakat, a vadasparkot és a szabadtéri erdészeti múzeumot. Ezután a csapat kettévált. Az egyik csoport Szilvásváradon belül tekert, a vállalkozó szelleműek pedig föltapostak a kilátóig. Az emelkedő kemény volt, de egy kis versenyzés is belefért. Lefelé pedig nem kellett tekerni:) A túra mindenkinek kellemes élmény volt, és reméljük, hogy ezután is lesz lehetőségünk hasonló kirándulást szervezni!
Tokaji vízi tábor: 2015. szeptember 10-12.
A 3.1.4.-C pályázat keretében iskolánk 15 tanulója 3 napos kiránduláson vett részt Tokajban. A szállást adó camping a Tisza és a Bodrog torkolatában helyezkedett el. A megérkezésünket követően elfoglaltuk a 3-4 ágyas bungalókat, majd közösen meghatároztuk a tábori viselkedés alapszabályait. A délutáni városnézés után borászati birtoklátogatáson vettünk részt, mely során megismerkedtünk a tokaji sajátosságokkal rendelkező szőlőtermesztéssel, az aszú tulajdonságaival, illetve az egyedi borkészítéssel is. A második nap délelőtt a rossz időjárás ellenére is jól sikerült a fiúk – lányok közötti játékos vetélkedés, melyet a lányok csapata nyert! Kora délután a kilátóba tettünk túrát, utána sétahajózáson vettünk részt, melyet nagyon élveztünk! A táborozás legizgalmasabb programja a harmadik nap délelőttre szervezett vízitúra volt az élő Tiszán! Izgalommal vártuk a kajakozást, hiszen közülünk még senki nem vett részt ilyen programban! A 2 órás túra nagyon izgalmas és felejthetetlen élményt nyújtott számunkra! Az esti programok - a camping rendjét figyelembe véve – korlátozottak voltak, a lefekvésig közösen kártyáztunk, társas játékkal játszottunk, és sokat-sokat táncoltunk. Nagyon jól éreztük magunkat a három nap alatt! Köszönjük a lehetőséget! A résztvevő diákok
Családi nap: 2015. szeptember 18.
A rendezvény, 2015. szeptember 18.-án, péntek délután került lebonyolításra. A kitaláláskor az volt a koncepció, hogy biztosítsunk lehetőséget a gyerekek és szülők számára egy közösségépítő szándékkal megrendezett mulatság keretei között, az egymással és velünk, mint pedagógusokkal való ismerkedésre. Bízva a szeptemberi jó időben a családi napot az udvarra terveztük. Meghívott vendégeink között szerepelt a Miskolci Civil Rádió (CIRMI), akik egy kitelepülés keretei között, az iskola udvaráról egy mobil stúdióból sugározták aznap délután a rádióadást. Ennek alkalmából természetesen meginterjúvolták az intézmény vezetőjét, valamint lehetőséget biztosítottak az arra érdeklődő tanulóknak és szüleiknek, hogy megnézhessék az eszközöket magát a rádiót, valamint egy tanulónkkal életútinterjút is készítettek. A rendezvény dekorációját a Zafír Egyesület biztosította egy a „Családon belüli erőszak visszaszorításáért” c. korábban készült installáció bemutatásával. Ezek érintett gyerekek és anyák által készített színes esernyők voltak, melyek az udvar fái között kerültek kifeszítésre. Az integráció jegyében meghívtunk két zenekart, akik mindketten autentikus népzenét játszanak, az M&M zenekar roma, míg a Számadó zenekar magyar népi hagyományőrzéssel foglalkozik. A zenekarok nem csak külön-külön, de együtt is muzsikáltak. Ez rendkívül jól sikerült és megható eleme volt a délutánnak. Ez így utólag látva, a legjelentőségteljesebb eleme volt a rendezvénynek, mert az integráció valódi kézzelfogható és mindenki számára érthető módon lett szimbolizálva. A roma tanulók, és szüleik elmondásuk alapján soha nem hallottak még hasonlóról, hogy egy iskola roma népzenét hívjon egy ünnepélyre. A pályázati finanszírozásnak köszönhetően, tudtunk svédasztalos vendéglátást biztosítani a vendégeink számára, amely sokat hozzátett a rendezvény színvonalához. Ezen kívül minden gyerek, ingyen kaphatott tombolaszelvényt, amely nyereményei nagy sikert arattak a gyerekek körében. A meghívott vendégeken kívül, további programelemként, két kreatív foglalkozás is színesítette a rendezvény programját, így minden gyerek egy maga által készített ajándékkal hagyhatta el az iskolát, biztosítva ezzel, hogy a tombola nyeremény tárgyaival együtt, mindenki hazavihessen valami kézzelfoghatót az iskolából. Összességében sikerült egy színes és vidám fesztiválhangulatot teremteni, az időjárás teljesen nyári volt, a dekorációnak, a büfének, valamint a különféle programelemeknek köszönhetően, ez egy különösen emlékezetes és színes programja volt a pályázatnak.
Fónagysági erdei tábor: 2015. szeptember 22-24.
A gyerekeket az iskolai busszal, kísérő tanárokkal együtt vittük a táborba. Az első nap a szállásfoglalás, és tízórai után rövid sétát tettünk az erdőben, megismerkedve a Bükki Nemzeti Park védett növényeivel. Ebéd után a tanulók játékos feladatokat kaptak, melynek során állatokat kellett felismerniük, és felsorolni jellemzőiket, majd társaikat kérdezve elmélyíteni a megszerzett tudást. Ezek után pirográffal fakanálra címert készítettek a csoportok, amelyet nagyon élveztek, mivel számukra egy teljesen új technológiai ismeret volt. Vacsora után éjszakai csillagnéző túrán vettünk részt, amelyet bátorságpróba követett. A második napon elsétáltunk Mahócáig, ahonnan kisvasúttal elutaztunk az Északerdő Csanyiki Erdei Iskolájába. Megismertük az erdei iskola történetét, megnéztük az állandó kiállítást. Ezután a tanulók különböző programokon vehettek részt: ékszerkészítés, íjászkodás, lovaglás. Ebéd után gyalog mentünk vissza a táborba, érintettük Andókutat, a Nyögő patakot, és az ismeretlen német katona sírját. Vacsora után szalonnát sütöttünk, és a diákok ismét dolgozhattak a pirográffal. A harmadik nap reggel folytatódott a csapatjáték, a diákok különböző ügyességi feladatokban mérhették össze tudásukat, mint például hula-hoppozás, gesztenye célbadobás, társasjátékozás, stb. Ebéd előtt eredményhirdetés, és jutalomosztás volt, ebéd után táborbontás, és hazautazás. Összességében a tanulók jól érezték magukat, aktívan részt vettek a programokban.
Strandolás a Selyemréti strandon: 2015. október 1.
A program lebonyolításárra 15 diák és egy kísérő részvételével került sor. A megbeszélt találkozó után együtt mentük át a strand bejáratán, majd az öltözködés után sietve indultunk a melegvizes medence felé. A medencében kialakított ülőkét elfoglalva megbeszéltük az uszodahasználat higiéniáját, a strandon eltöltött időnk beosztását, és a vízben tartózkodás legfontosabb magatartási szabályait. A délelőtti órákban viszonylag kevés strandoló volt, így lehetőség volt a legkülönfélébb, úszni tudást nem igénylő játékos gyakorlat megismerésére, melyet tanulóink nagy igyekezettel és örömmel végeztek. Programunk része volt egy rövid tízórai elfogyasztása a strand területén található büfében. Ekkorra a nap is kisütött, és csodálatosan meleg, napozásra is alkalmas időben élvezhettük a napfényt és a vizet. Étkezés után szabadfoglalkozás volt, majd a kora délutáni órákban programunk befejeződött. Élményekkel, napfénnyel, energiával feltöltődve hagytuk el a strand területét.
Nyelvi hét: 2015. október 5-9.
Iskolánk hagyományainak megfelelően idén is megrendeztük az angol-német tematikus hetet, de a pályázati forrásoknak köszönhetően lehetőségünk volt több tartalommal megtölteni. A programoknak iskolánk tantermei, média terme, és udvara adott helyet. A nyelvi hét programját az angol betűző versen indította, melyet a német szókincs vetélkedő követett. Kedden a baseballal ismerkedtünk meg először elméleti, majd gyakorlati alapon. Ezzel párhuzamosan folyt a plakátkészítés, a célnyelvi országok kultúrájával kapcsolatos témákban. Aki lemaradt erről, csütörtökön bekapcsolódhatott a kézműves foglalkozásba. Szerdán szótározási versennyel folytattuk, volt zeneszöveg felismerési kvíz és szókirakó vetélkedő is. Csütörtökön pókerverseny volt, amely előtt a tanulókkal ismertettük ennek a játéknak a szabályait, és nyelvezetét. Ennek során sok angol kifejezést kellett megjegyezniük, amiket később totó formájában kikérdeztünk. Az utolsó napon következett a díjkiosztó, minden résztvevő kapott valamilyen díjat, vagy elismerést. A cél a tanulók motivációjának növelése, érdeklődésük fenntartása volt, melyet sikerült elérni.
Csanyiki szabadidőnap: 2015. október 27.
A 10. évfolyamos tanulókkal kirándláson vettünk részt. Az Északerdő Zrt. erdei iskolájában tanulóinknak lehetősége nyílt kreatív foglalkozásokon való részvételre. Célunk volt többek között a környezettudatos magatartás elmélyítése, mivel a mindennapi életünkben keletkezett hulladékok újrahasznosításával készítettek különféle ajándéktárgyakat. A foglalkozás során előtérbe került a diákok kézügyessége, kreativitása. Szívesen alkottak egyénileg és csoportosan is. A foglalkozás után a Csanyikban kijelölt túraútvonalon tettünk túrát az Északerdő Zrt. dolgozójának vezetésével. Megismerkedtünk az őszi erdő jellegzetes növény- és állatvilágával, faleveleket, és gombát gyűjtöttünk. A tanulók és a tanárok is új ismeretekkel gazdagodva, kellemesen elfáradva tértek viszsa az erdei iskola épületébe, ahol finom ebéddel vártak bennünket. A kellemesen eltöltött programok után maradandó élményekkel feltöltődve tértünk haza. Remélhetőleg ezek a programok hozzájárulnak a természetbarát magatartás kialakításához, és a környezettudatosabb viselkedéshez.
Hársas-bérci túra: 2015. október 15.
A zsúfolt iskolai programok és a kedvezőtlen időjárás miatt viszonylag késői időben került sor túránkra. A diákokkal együtt busszal mentünk a Majális parkba, innen indult a túra. A Molnár-szikla meseszép kilátást nyújtó kövei mellett elhaladva a forrásvölgyi tanösvény útján siettünk a Hársas-bércre, ahol rövid pihenőt tartottunk. Útközben ismerhették meg diákjaink a GPS használatát, melynek segítségével tanulóink irányításával haladtunk déli pihenőhelyünkre, ahol hosszabb ideig táboroztunk le erdei iskolai programok lebonyolítására. A kiépített tűzrakó hely Andó-kúton várt bennünket, jól esett a fárasztó gyaloglás után az ebéd, melyet iskolánk személyzete főzött bográcsban a délelőtt folyamán. Az étkezést követően a kialakított előházban folytattuk le az erdő élővilágával kapcsolatos csoportos vetélkedőket, és megbeszéltük a tapasztalatokat. Hosszú pihenő után folytattuk utunkat Csókás-tetőre, majd Magos-kőre. Sajnos néha ködbe burkolózott a táj. Visszafordulva a Dolka-nyergen át haladtunk végső úti célunk felé. Közben elértük a Szeleta-tetőt, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a Lillafüredi Palotaszállóra és annak festői környezetére. A Szeleta-barlang megtekintése után rövid út vezetett le Lillafüredre, ahol még egy kis uzsonna elfogyasztására is sor került a fárasztó gyaloglás után. Élményekkel telve vettünk búcsút a Bükktől.
Egészséghét: 2015. október 19-21.
Az Egészséghét programjainak megtervezésekor megtervezésekor célunk volt, hogy segítsük a tanulók azon ismereteinek bővítését, és azon képességeinek fejlődését, amik testi és lelki egészségük megőrzésében számukra fontosak. Kiemelt témaként kezeltük a párkapcsolati, és családi élettel összefüggő problémákat, valamit a függőség kialakulásával és megélésével együttjáró károsító hatásokat. A mozgás, és táplálkozás is kiemelt szerepet kapott. Több oldalról, változatosan közelítettünk a témákhoz. A programok mindegyike tartalmazott interaktív elemeket.Lehetőségünk volt szakembereket is meghívni az egyes programelemekhez. A foglalkozásokat vezető előadók közül ketten olyan vendéget is hoztak, akik személyesen érintettek, így saját tapasztalataikat is megoszthatták. Az első programelelme a kriminalizálódás megelőzését segítő foglalkozások voltak, melyeket a rendőrség meghívott szakemberei tartottak. Ezt követően rendőr-diák focimeccset is szerveztünk, ez nem csak a mozgást tette lehetővé, de a jó kapcsolat kialakítását is elősegítette. A második programcsoport lebonyolításának fő feladatait a Szávitri Alapítvány képviselői látták el. Az első foglalkozáson a párkapcsolati problémákkal, a másodikon a családon belüli erőszakkal, a harmadikon a a szerfüggőséggel összefüggő problémákat járták körül részben interaktív módon. A harmadik programcsoport a táplálkozás köré szerveződött. Volt egészségtan TOTO, memóriajáték, a tanulók megmérethették vérnyomásukat, vércukorszintjüket, testtömegüket, testmagasságukat. Meghatározhatták a testtömeg indexüket, és a számukra optimális napi kalóriamennyiséget. Része volt a programnak kreatív foglalkozás is, a diákok fa poháralátét díszítésére kaptak lehetőséget. A legtöbb tanulót bevonó programelem az egészségesnek és egészségtelennek tekinthető táplálékok elkülönítését célzó program volt, melynek során az egészséges ételeket meg is kóstolhatták. A rendezvény a visszajelzések alapján eredményes volt.
IKT továbbképzés: 2015. augusztus 26-28.
IKT alkalmazása, 10 bemutató óra tartása.
Nyilvánosság: C típusú tábla megrendelése.
Az írószerek és a kreatív eszközök beszerzése folyamatos.
A kedvezményezett neve: Debreczeni Márton Mezőgazdasági és Földmérési Szakképző Iskola
A projekt címe: "Újdonságművelés" a Debreczeni Márton Mezőgazdasági és Földmérési Szakképző Iskolában
A szerződött támogatás összege: 11.950.000 forint
A támogatás mértéke: 100%
A projekt befejezési dátuma: 2015.10.31.
A projekt azonosító száma: TÁMOP-3.1.4.C-14-2015-0352